Alerjisi Olanlar İçin 9 Adımda Ev Temizliği

Sıradaki içerik:

Alerjisi Olanlar İçin 9 Adımda Ev Temizliği

e
sv

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar

Bebekler ne zaman görmeye başlar; Bebek bekleyen anne adayları yada yeni anne olmuş kadınlar, yeni doğan bebek gelişimi ile alakalı sık sık inceleme yapıyor. Bu konulardan birini de bebeklerin görme duyusu ve bebeklerin görme zamanıyla alakalı incelemeler oluşturuyor.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Yeni dünyaya gelen bebek, anne karnında başlayan gelişimine doğumdan sonra da devam eder. Birçok fiziksel yetenek kazanır, fizyolojik, bedensel ve bilişsel gelişimi devam eder. Doğumdan sonra fiziksel görüntüleri farklılık gösterir.

Saç rengi ve ten rengi nasıl değişiyorsa bebeğin göz rengi de değişir. Bebeğin fiziksel yeteneklerinden görme yeteneğine ve doğumdan bir zaman sonra belirginleşmeye başlayan göz rengi anne babaların bebekleri ile alakalı en çok merak ettiği konulardır.

Yeni doğan bebek çok ilerlememiş de olsa görme yeteneği ile dünyaya gelir. Anne karnındayken ilerleyen gözleriyle doğumdan evvelce ışığı algılamaya başlar. Işığın bebek tarafından algılanması tam olarak görme sayılamayacağından anne karnında görme yeteneğinden bahsedilemez.

Bebek ilk doğduğunda aydınlığı ve karanlığı ayırt edebilir, görme tam netleşmemiştir fakat 15-20 santim uzağındaki cisimleri görebilir ve yakınındaki insanlara bakar. Bebekler göz ilişkisi kurmaya 3 aylıkken başlar.

Fakat birkaç aylık bebekler net göremezler. Odaklanma zamanı çok kısadır, vakit geçtikçe bu vakit de artar, 4 aylık bir bebek bundan sonra nesnelere ve şahıslara daha uzun zaman bakabilir ve hareket halindeki nesneleri takip edebilir.

Bebeklerde göz ile beyin arasındaki etkileşim başlangıçta derli toplu olmadığından gecenin ortasında uyanabilirler. Ama bir zaman sonra bu etkileşim normal bir şekilde çalışmaya başlar ve bebeklerin uyku düzeni normale girer.

Bebekler kendilerinden en çok 50-100cm uzak uzaklıktaki kişileri ve cisimleri seçebilirler. Bebeklerde başlangıçta 50 cm uzaklıkta olan görme, hareket yeteneklerinin gelişmesi ile birlikte gelişir.

Bebekler yeni doğduklarında yalnızca karşılarında ve yakın uzaklıkta duran görüntüleri görebilirken bir süre sonra başlarını da oynatarak ve yanlara bakamayarak izlerler. Daha sonra yalnızca gözleriyle, başlarını oynatmadan ve daha yanlarda duran cisimleri izleyebilirler ki, elini uzatıp yakalama bu dönemden itibaren başlar.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlıyor

Bebeklerin 6 aylıktan itibaren yakında olan dinamik cisimleri izlemesi artar. 5 yaş seviyesinde erişkinlerle aynı seviyeye varır. Ama bu yaşta hala ilerleme devam eder. Görme yeteneğini 9 yaşına kadar ilerlemeye devam eder.

Yeni doğan bebekler yakını görür olarak doğarlar ve uzaktaki nesnelere odaklanamazlar. Görsel bulguyu işlemek, çevremizdeki dünyayı kavramanın mühim bir parçasıdır. Bebeklerde görme ve göz sorunları gelişimsel gecikmelere yol açabilir, bu amaçla bebeğinizin büyüdüğü ve görüşlerinin olgunlaştığı belirli dönüm noktalarından haberdar olmanız mühimdir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli