Bebekler İçin Sağlıklı Çorba Tarifleri

Sıradaki içerik:

Bebekler İçin Sağlıklı Çorba Tarifleri

e
sv

Bebekler ve Çocuklar İçin Evde Alınması Gereken Önlemler

Yapılan araştırmalar doğrultusunda ülkemizde ve tüm dünyada ev kazalarından dolayı çocuk ölümlerindeki sayının gün geçtikçe arttığı ortaya koyulmuş. Sağlık Bakanlığı tarafından ortaya koyulan araştırma doğrultusunda ev kazalarından dolayı son 5 yılda 2000 çocuk hayatını kaybetmiştir. Bunların yanı sıra farklı sağlık sorunları ile karşılaşan çocukların sayısı da azımsanmayacak derecede. Özellikle bu durumların düzeltilmesi için anne ve babalara pek çok sorumluluk düşmektedir. Evde alınabilecek basit önlemler sayesinde bu durumların önüne geçmek mümkündür. Bu yazımızda bebekler ve çocuklar için evde alınması gereken önlemleri inceleyeceğiz.

 • Karyola seçimlerinin bebekler için uygun olması gerekmekte. Özellikle büyük olan karyolalar çocukların düşmesine sebep olabilecektir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına bebek için uygun bir yatak seçimi yapılmalıdır.
 • Evin içerisinde sigara içmek çocuklar için büyük zararlara sebep olmakta. Uzmanlar tarafından yapılan önerilerden birisi ise mümkünse balkon gibi ortamlarda sigaranın içilmesi ve bebek ve çocukların aynı ortamda durmamasına özen gösterilmesi.
 • Bebeğin her hareketi takip edilmelidir. Yemek hazırlamak için mutfağa gidecekseniz bebeğinizin güvenli bir ortamda olmasına önem vermeniz gerekmekte.
 • Bebekleriniz için rahat hareket edebilecek bir ortam tasarlamanız gelişimi açısından büyük önem taşıyacaktır. Özellikle evin içerisinde sivri uçlu ev eşyalarının kaldırılması gerekmekte. Bebeğin hareket alanı içerisinde bu gibi eşyalara yer verilmemelidir.
 • Oyuncaklar her zaman bebeklerin ve çocukların yaşına göre tercih edilmelidir. Ülkemizde satılan oyuncakların etiketlerinde hangi yaşlar için uygun olduğu belirtilmektedir. Oyuncak seçerken de bunlara dikkat edilmelidir. Küçük parçalar içeren oyuncaklar asla tercih edilmemelidir. Oyuncakların üzerinde yer alan etiketlere dikkat edilerek oyuncak alınmalıdır.
 • Ev içerisindeki en önemli konulardan birisi de prizlerdir. Çocuk kilitleri prizlerde kullanılabilir. Araştırmalarda prizden kaynaklanan ev kazalarının da sayıca fazla olduğu bildirilmiştir. Bunun önüne geçebilmek için ev içindeki tüm prizler için mutlaka çocuk kilitleri tercih edilmeli.
 • Ev içinde bebeğin bulunduğu alanlardaki pencerelere ek kilit takılmalıdır. Aynı zamanda balkonların da kilitlenmesi gerekecektir.
 • Bebeğinizin dolaşacağı alanda zemine dikkat edilmesi gerekiyor. Zeminde yer alabilecek ufak eşyalar bebeğin yutmasına neden olabilir.
 • Özellikle çocukların yatak odasında yer alan pencerelere ayrı bir özen göstermek gerekecektir. Yatağın pencere kenarına yerleştirilmemesi büyük önem taşımakta. Ayrıca odasının penceresinin kilitli olduğundan da emin olmanız gerekiyor.
 • Çocuğun dolaştığı alanda fırın gibi aletlerin açık olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle priz üzerinde herhangi bir alet bırakılmamalıdır.
 • Ev içerisinde kullanılan temizlik ilaçlarının çocuktan uzak tutulması gerekiyor. Bu gibi malzemelerin üst raflara yerleştirilmesi daha güvenli olmaktadır.
 • Mutfakta yer alan tüm kesici aletlerin çocuğunuzun ulaşamayacağı alanlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Kesici aletlerin bulunduğu dolapların kilitlenmesi daha sağlıklı olmaktadır.
 • Evdeki kapıların da kapı tutucular ile sabitlenmesi sağlanabilir. Bu sayede çocukların parmaklarını kapı arasına sıkıştırmaları engellenecektir.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli