Organik Portakal Nasıl Üretilir

Sıradaki içerik:

Organik Portakal Nasıl Üretilir

e
sv

Çiçek Hastalığı Bulaşıcımı

Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı bulaşıcımı; Çiçek hastalığı variola akut olarak da bilinen enfeksiyöz bir rahatsızlıktır. Bu hastalık yaş ve cins ayırmaksızın herkes tarafından görülebilen bir olgudur. Çiçek hastalığının iki türü bulunmaktadır. Variola Major denilen türünde ölüm oranı yüzde 15 iken, variola minör denilen türünde ise ölüm oranı yüzde 0,2 civarındadır. Ne kadar farklı iki tür olarak nitelendirilse de temelde bir birine çok benzemektedir. Bu hastalık filtre olabilirken aynı zamanda hastalığın yaralarında mevcut bulunan sıvı içerisindeki bir virüstür.

Çiçek Hastalığı Bulaşıcımı

Çiçek hastalığı bulaşıcımı hastalanan kişiyle, bu kişinin eşyalarıyla temas edilmesi, sineklerle ve virüsü taşıyan havanın solunması gibi yollarla bulaşabilmektedir. Hastalığın kuluçka diye tabir edilen dönemi 10 ila 14 gün arasındadır. Hastalığın belirtileri ise genellikle ani bir şekilde ve şiddetli olarak baş ağrıları, kusma, sırt kısmında oluşan ağrılar, kaslarda sertlikle birlikte 39-40 dereceye kadar yükselen bir ateşle kendini gösterir. Genel olarak derideki asıl belirtilerinden önce kızıl hastalığını andıran bir şekilde genel bir kızarma meydana gelir.

Hastalığın üçüncü gününde ise ateş normal seyrine düşer ve çiçek hastalığının kırmızılığı ortaya çıkmaya başlar. Oluşan bu kırmızılıklar noktalar halinde olmakla birlikte küçük ve sert kabarıklar şeklindedir. Bu kabarıklar daha sonra içi sıvı dolu kesecikler olmaya başlar ve daha sonrasında ise sivilce adı verilen cerahatli kesecikler şekline dönüşüler.

Bu evrede ateş yeniden yükselmeye başlar ve on ikinci güne gelindiğinde sivilceler patlamaya başlar. Kırmızı noktalar önce kol ve bacaklarda sonrasında alında ve saç derisinde daha sonrasında ise vücutta ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın belli başlı bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak hastalanan kişi yatırılmalı, saçları çok kısa kesilip derisi yüzde 1 potasyum permanganat eriyiği ile iyice yıkanmalıdır.

Hasta altı hafta gibi bir zaman diliminde vücuttaki hastalık kabukları dökülünceye kadar karantinada tutulmalıdır. Hasta ile temas etmiş kişilerin aşı yapılması ve on altı gün süre ile göz altında tutulmaları gerekir. Önleyici tedbir olarak da çocukken kişilerin aşılanmasını sağlamak ve salgın zamanlarında aşılamayı tekrar etmektir

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli