Yanlış Beslenme Nedir

Sıradaki içerik:

Yanlış Beslenme Nedir

e
sv

Çiçek Hastalığının Tedavisi

Çiçek Hastalığı Tedavisi

Çiçek hastalığı insanların dünya üzerinde kalabalıklaşmaya başladığı tarihlerde ortaya çıkmış, variola (çiçek) virüsünün neden olduğu bulaşıcı ve ölümcül bir viral hastalıktır. Öyle ki çiçek hastalığının dünya tarihinde gelmiş geçmiş en çok ölüme neden olan hastalık olduğu düşünülmektedir. Bu virüsün milattan önce 1350 li yıllarda Mısır’da ortaya çıktığı, oradan yayılarak İran, Çin, Mezopotamya ve Uzak Doğu ülkelerine taşındığı sanılmaktadır. Çiçek hastalığı günümüzde dünya üzerinden silinmiştir. Bu başarının ardında çiçek aşısının önemi çok büyüktür. 1978 yılında İngiltere’de görülen çiçek hastalığı, bu hastalığın son olgularıdır.

Çiçek Hastalığı Nasıl Yayılır?

Çiçek hastalığı enfeksiyonu virüslerin kişilerin solunum sistemi mukozalarına bulaşmasıyla başlar. Bu bulaşma insandan insana doğrudan temasla, damlacık yoluyla ya da hasta kişinin eşyalarının kullanılmasıyla gerçekleşebilir. Virüs bölgesel lenf düğümlerine ulaşır ve ilk birkaç günlük dönemde yayılmayı sürdürür. Ortalama iki hafta sonra hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Bu nedenle hastalığın kuluçka süresinin 7-17 gün arası olduğu söylenebilir. Bu belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, halsizlik, kusma ve ishal sayılabilir. Bu belirtilerin görülmesinin ardından geçen iki üç günlük sürede hastalığın belirtileri kaybolmaya hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar. Ancak durum ciddiyetini korumaktadır. Hastanın derisinde ve mukozasında döküntüler görülmeye başlar. Ağız içi ve derideki bu döküntüler bol miktarda virüs içermektedir. .Bu nedenle de hastalığın bulaşıcılığı oldukça fazladır. Döküntüler 1 gün içerisinde tüm vücuda yayılmıştır.

Çiçek Hastalığının Tedavisi

Çiçek aşısı vaccinia virüsünden elde edilen canlı bir aşının uygulanmasıyla tedavi edilmiştir. Bu virüs hastalık etmeni olan virüs ile büyük benzerlikler taşımaktadır. Aşı uygulandıktan sonra 10 yıl boyunca koruyuculuk sağlamıştır. Aşı istenmeyen etkilere de sebep olmuştur ancak aşının hem koruyuculuk hem de ölüm oranlarında azalma ile ilişkili olumlu sonuçlarının yanında bu istenmeyen etkileri göz ardı edilmiştir.

Çiçek uluslar arası bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Bir tek kişide bile tespit edilmesi halinde bu hastalık bir salgın kabul edilmektedir. Bu hastalığın teşhis edildiği birey derhal karantina altına alınmalıdır. Ayrıca bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kişisel eşyalara özen göstermek, temizliğe dikkat etmek, başkalarının eşyalarını kullanmamak faydalı olabilmektedir. Günümüzde var olmayan bu hastalığın biyolojik silah olarak kullanılabileceği yönünde haberler mevcut olup bu ihtimal dahi korku vericidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli