Çocuklarda Diş Bakımı

Sıradaki içerik:

Çocuklarda Diş Bakımı

e
sv

Çocuk Kusma Nedenleri

Çocuklarda Kusma

Çocuk kusma nedenleri; Bağırsak problemleri kusma sebebi olduğu gibi; farenjit, boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonları, sıkça gözlemlenen bağırsak dışı kusma sebepleri arasındadır. Seyahat esnasında kusma, deniz tutması durumları, iç kulak dengesi ile ilgili kulak içinin enfeksiyon kapması sonucunda da ortaya çıkar. Bazen karın bölgesine alınan bir darbe, bazen baş üstü bir düşüş sonrasında da kusma söz konusu olabilir. Yüksek ateş ile ilgili gelen kusma ve bulantı durumları da gıda zehirlenmesinin belirtisi olabilir.

Çocuk Kusma Nedenleri

 Bu durumda yapılması gerekenler:

Bulantı ve kusmanın sebebi her ne olursa olsun, ilk olarak yapılan müdahale hep aynı olmaktadır. Bol sıvı takviyesi, mideyi asitlendirmeyecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulması, seçenekler arasındadır. Öncelik her zaman, su takviyesi olmalıdır. Süt ve süt ürünlerinden, kızarmış ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması, midedeki baskıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Çocuğun ferah ve havadar bir ortama geçişi de, mideyi nefes alış verişleri ile rahatlatır. Düşme ve darba alma harici, çocuğun uyutulması, uyku halinde vücudun dinlenmesine olanak sağlamak, mideyi de rahatlatmasına olanak verir.

Bu çocuklarda beslenme durumu:

Belirli aralıklarla verilen sıvı veya suyun çocuğun midesinde kalma durumu gözlemlenir. Sonraki işlem, çocuğun beslenme durumu olmalıdır. Çocuk, belirli aralıklarla verilen ya da istediği miktarda suyu mideden atmıyorsa, beslenme aşamasında doyurucu gıdalara geçilebilir. İlk olarak seçenekler arasında, pirinç çorbası, komposto, elma, yağsız süt, bisküvi, kraker, ekmek gibi besinler tercih edilmelidir. Bu sıralamadaki hiçbir besini çocuk midede tutamıyorsa 1-2 saat hiçbir gıda verilmeden midenin boş kalmasını sağlamak en sağlıklısı olacaktır. Bu süre zarfında, bulantı, kusma şikayetinde azalma görülmediği takdirde, uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bazı psikolojik ve sosyal sorunları var olan çocuklarda da bulantı ve kusma görülebilir. Bir çok çocukta heyecanlanma sonrası gelen bulantı veya kusma, ya da okul hayatında yaşadığı sıkıntılar sonrası bulantı ve kusma, sevmediği bir yemeği zorlama yedirilmesi gibi durumlarda da görülür.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli