Araç Hasar Sorgulama

Sıradaki içerik:

Araç Hasar Sorgulama

e
sv

Çocuklar Okul Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Okul dönemindeki çocuklar hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok aktif olan bireylerdir. Bu çocuklar hem bütün gün yeni bir şeyler öğrenerek beyinlerini çok çalıştırırlar hem de yaşları gereği fiziksel olarak çok aktif olurlar. Bu nedenle yeme düzenleri büyük önem taşıyor. Hem yüksek enerji veren hem de vitamin ve mineral deposu olan böylece de vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri barındıran yemekler yemeleri gerekiyor.

Balık yağı yani omega 3 ve omega 6 yönünden zengin olan yiyecekler uzmanlar tarafından düzenlenen diyet listelerinde yer alıyor. Bunun için haftada en az iki ile üç gün balık tüketmek öneriliyor. Eğer böyle bir durumunuz yoksa çocuğunuz için eczanelerde satılan balık yağı tabletlerinden alabilirsiniz. Genellikle günde bir tane bu tabletten alınması tavsiye edilir.

Ayrıca bu çocuklar büyüme döneminde olduğu için kalsiyum minerali açısından çok zengin bir diyet yapmaları gerekiyor. Bu da süt ve süt ürünlerini bol bol yemeleri ile mümkün. Günde en az iki bardak taze inek sütü uzman doktorlar tarafından öneriliyor. Bol bol miktarda peynir ve yoğurt da tüketimi tavsiye edilen yiyecekler. Bu yaştaki çocukların gazoz gibi asitli içeceklerden, koladan uzak durmaları gerekiyor. Ayrıca cips ürünleri gibi içinde kızarmış neredeyse atık ürün denilebilecek yağlar bulunan maddelerden d3 uzak durmaları tavsiye ediliyor. Genellikle sıvı yağ özellikle de zeytin yağı kullanılarak yapılan yemekler çocukların sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyulan sağlıklı ortamı yaratır.

Ayrıca kantinlerde satılan yiyeceklerden uzak kalmaları için evde hazırlayacağınız sandviç,çörek,peynir içeren hafif yağlı gıdalar çocukların hem sağlıklı beslenmesini sağlayacak hemde kalitesiz gıdalardan uzak durma imkanı sunacaktır.

Sabahları kahvaltı için iştahsız olan çocuklara güzel havalarda biraz temiz hava aldırmak iştahlarında ciddi artış sağlar.Evde yapılan kahvaltıda paket meyve suları yerine mevsimine göre taze sıkılmış portakal şeftali gibi vitamin açısından bol içecekler veya süt tercih edilmelidir.Süt tüketimi çocukların erken acıkmasını engeller,gelişimine katkı sağlar.

Margarin yerine tereyağı, çay yerine süt yada meyve suyu, ayçiçek yağı yerine zeytinyağı,taze ekmek yerine bir gün bekletilmiş kara deniz ekmeği tüketin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli