Diş Çürüğünü Engelleme

Sıradaki içerik:

Diş Çürüğünü Engelleme

e
sv

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuk Diş Bakımı

Çocuklarda diş bakımı; Süt dişleri aslında sandığınızdan daha önemli. Süt dişleri ortalama olarak altıncı yedinci aylarda sürmeye başlar. En geç bir yaşına kadar süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. Çocuklarda diş çürüğü ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Çocuklarda Diş Bakımı

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri;

Genellikle huysuzluk, huzursuzluk hali, iştahsızlık ve dolayısıyla kilo kaybı, diş etlerinin kabarması, kaşıntı ve salya miktarının artmasıdır. Bu belirtileri tamamen geçirecek herhangi bir ilaç maalesef yoktur. Ancak eczaneden alınabilecek pomatlar bir miktar da olsa ağrıyı azaltıp çocuğu rahatlatmaktadır. Süt dişlerinin ortalama 24-30. aylarda tamamlanması gerekir. Tamamlandığında alt çenede 10, üst çenede 10 olmak üzere toplam 20 diş bulunur.

Fırçalamaya ne zaman başlanmalı?

Çocuklarda diş bakımı; ilk diş görünür görünmez başlamalıdır. Her beslenmeden sonra ağız temiz ve nemli bir bezle silinmelidir. Arka azı dişler oluşunca fırça kullanılmaya başlanılabilir. Kullanılan fırçanın tahriş etmemesi ve yumuşak bir yapıya sahip olması önemlidir. Hijyen amacıyla, en az üç ayda bir fırça değiştirilmelidir. Birçok anne çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı kazandıramamaktan şikayetçi. Oysa çocuklar her zaman büyükleri örnek alır ve onlara ilk alışkanlıklarını kazandırmak için, birlikte fırçalamak en doğru etkinliktir.

Çocuklarda diş çürüğü fark edildiği zaman süt dişlerinin yerine nasıl olsa kalıcı dişler gelecek düşüncesi olmamalıdır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse ve süt dişleri erken evrede kaybedilirse yan taraftaki komşu süt dişleri bu boşluğu doldurarak ağızda estetik bozukluğa sebep olur. Ayrıca yeni oluşacak olan kalıcı dişler kendine yer bulamayacaktır.

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Bakımı

Erken evrede süt dişi kayıplarının çocuklarda birçok olumsuz etkisi vardır. Özellikle ön dişlerin kaybı bazı kelimeleri telaffuz edememek suretiyle konuşma güçlüğüne sebep olur. Ayrıca estetik bozukluk oluşacağı için yaşıtları arasında eleştiriye maruz kalma ve dolayısı ile özgüven eksikliği oluşmaktadır. Bu durumda çocuklar kendini konuşmaktan ve gülümsemekten alıkoyacaklardır. Bu da sosyal yönden geri kalmalarına sebep olacaktır. Arka dişlerin kaybı ise tek taraflı çiğnemeye sebep olarak çene yapısında bozulmalara neden olur.

Anneler bu yanlışı yapmayın!

Daha bebeklik evresinde birçok annenin yaptığı hata; emziği bala, reçele batırmak suretiyle, çocuğu küçük yaşta şekere alıştırmaktır. Meyve suyu, ballı süt gibi şekerli gıdaları uyumadan önce içirmek son derece yanlıştır. Çocuklarda diş bakımı amacıyla, şekerli gıdalar alındıktan sonra en azından üzerine su içirilmesi faydalı olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli