Detoksun Faydaları

Sıradaki içerik:

Detoksun Faydaları

e
sv

Diş Çürüğünü Engelleme

Diş Çürüğü

Diş çürüğünü engelleme; Çoğu hastalık ağız ve diş sağlığına gereken hassasiyetin gösterilmemesinden kaynaklanıyor. Sigara kullanımı, yanlış beslenme, gün boyu çay-kahve içme alışkanlığı ve diş hekimi kontrolüne gereken önemin verilmemesi de çürümelerine sebep oluyor. Yiyecekler dişlerin arasında kaldığında fırçalama ve diş ipi yardımıyla temizlenmediği taktirde çürükleri neden oluyor. Çürükler, diş ağrısı, sıcak- soğuk içecek ve yiyeceklere hassasiyet belirtileriyle kendini gösterir.

Önemsenmeyen çürük bir diş, bakteri oluşumuna sebep olarak böbreklere ve kalbe zarar vererek enfeksiyona neden oluyor. Hatta daha da ilerleyerek kansere dahi yol açabiliyor. Önemsenmeyen çürüklerde bakteriler vücuda hızlıca yayılarak bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Romatizmaya, çocuklarda büyüme yetersizliğine, kalp damar rahatsızlıklarına, hamilelerde düşüğe ve kemik erimesine yol açıyor.

Diş Çürüğünü Engelleme; Çürüğün Sosyal Hayata Etkisi

Ağız sağlığının psikolojiye ve kişinin sosyal yaşamına da etkisi yadsınamaz. Yapılan araştırmalar sonucunda diş kaybı olan kimselerin öz güven eksikliği yaşadığı, görünüşlerinden hoşnutsuzluk yaşadıkları, kendilerini daha ileri yaşlarda algıladıkları gözlenmiştir.

Diş çürüğünün sebebiyet verdiği bir diğer problem ise ağız kokusudur. Bu tarz problemlere sahip kişiler diğer insanların varlığından tedirgin olup utana biliyorlar. Bu durum sosyal ilişkilerini olumsuz şekilde etkilerken yaşam kalitelerinin düşmesine de sebep oluyor.

Ağız Sağlığı ve Çürük Engellemede Yapılan Yanlışlar

Çürükler ve ağız sağlığı için altı ayda bir diş hekimine giderek kontrol olmamız gerekirken, insanlar da anca diş ağrısı çekince doktora gitme alışkanlığı vardır. Diş fırçası değiştirme sıklığı da oldukça seyrektir. Sağlıklı ağız sağlığı ve çürüklere karşı önlem almak için hekimlerin önerileri doğrultusunda hemen uygulamaya geçilmesi gerekir. Diş fırçası seçiminden, fırçalama şekline, macun kullanımına kadar hepsi çok önemlidir. Yanlış bilinmesi ve uygulanması durumunda ağız sağlığı tehlikeye girer.

Halk arasında ağız kokusunun herkeste olduğuna ve geçmediğine dair bir düşünce yaygındır. Ağız kokusu, bademcik, sindirim sistemi ve çoğunlukla da diş çürükleri ile alakalıdır. Tedavi olunduktan sonra ağız kokusu önlenebilir. Vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli