Kan Basıncını Düşüren 6 Öneri

Sıradaki içerik:

Kan Basıncını Düşüren 6 Öneri

e
sv

Diyete Nasıl Başlanır

Diyete Nasıl Başlamalıyım

Diyete nasıl başlanır; Sağlığınızı düzeltmek adına diyete başlamak başlangıçta sizi biraz zorlayabilir. Yeme içme gibi günde birkaç kez tekrarladığınız eylemlerde yapacağınız değişiklikler birtakım zorlukları da yanında getirecektir.

Her şeyi bir seferde hızlı değiştirmeye kalkışmadıkça diyet hedeflerinizi tutturmanız mümkün. Diyet planını uygulamaya koyarken şu yolları takip edeceksiniz:

Diyete Nasıl Başlanır

Sağlıklı bir beslenme planı izleyin.

Bu plan meyve, sebze, tam tahıl, az yağlı süt, yağ oranı düşük et ve deniz ürünleri, fasulye, kuru yemişler gibi sağlıklı fazla işlemden geçirilmemiş gıdaları kapsamalı. Bu düşük kalorili gıdalar içerdikleri lif, sağlıklı yağlar sayesinde size doygunluk hissi verecek ve diyetinize sadık kalacaksınız.

Vejetaryen veya bazı gıdalara karşı hassasiyetiniz, alerjiniz varsa vitamin/mineral desteklerinden faydalanarak olası açıkların önüne geçebilirsiniz.

Diyetiniz boyunca kısa ama sağlam adımlar atın.

Değişim zor ve bazen sancılıdır. Yeme içme düzeninde küçük, aşamalı değişiklikler yaparak diyete rahat ayak uyduracaksınız. Bunu uygulayacak biçimde zararlı alışkanlıklarınızın listesini çıkartıp her hafta bir tanesini düzeltebilirsiniz. Nihai hedef bir ömür boyunca sürdüreceğiniz yeni beslenme alışkanlıklarını kazanmak olacak.

Gerçekçi hedefler belirleyin.

Çoğumuz kendimize belli bir süre içinde ulaşılması neredeyse imkânsız kilo, elbise ve beden ölçüsü belirliyor. Yapılan araştırmalar sağlıklı bir diyet sonucunda verilen az kilonun bile genel sağlığı düzelttiğini, kan basınç ve şekerini, kolesterol seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen haftada 0.5-1 kilogram aralığında kilo vermeniz. Bir maraton gibi yavaş ama istikrarlı yol alanlar avantajlıdır.

Kendinizi sürekli cezalandırmayın.

Motivasyon hedefe ulaşmanızda en önemli araçlardan biri olacaktır. Ara sıra hedeflerden sapmalar olacaktır. Bu durumda pes etmeyin. Nedenlerini sorgulayın ve çözüm bulun. Her zaman koyduğunuzun hedefin 0’ünü gerçekleştiremezsiniz. En azından %80’ini tam yapın. Geri kalan %20’sini de kendinizi hırpalamadan gerçekleştirmeye çalışın. Her hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Bu bir yiyecek, giysi veya takı malzemesi olabilir.

Bir arkadaş edinin.

Arkadaş desteği başarılı bir kilo verme programının vazgeçilmez parçasıdır. Egzersiz ve beslenme konusunda size destek olacak bir arkadaş edinin.

Yediklerinizi takibini yapın.

Neyi ne kadar yediğinizi bilmek ve kaydetmek diyetin hassas noktalarından biridir. Neyi ne kadar yediğinizi bilerek hedefleri kontrol altında tutacaksınız.

Diyetin yanına egzersiz ekleyin.

Sağlıklı beslenme ve vücudunuza soktuğunuz kalorileri azaltmak sağlıklı bir diyetin bir yarısı ise diğer yarısı da egzersizdir. Egzersiz için en ideal seçenek sabah aç karna yapılandır. Yaptığınız egzersizin şiddetini, süresini başta kısa tutarken egzersiz kolay geldikçe şiddet ve süresini artırabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli