Doğum Kontrol Hapı Unutulursa

Sıradaki içerik:

Doğum Kontrol Hapı Unutulursa

e
sv

Egzama Nedir

Egzama Hastalığı Nedir

Egzama nedir; Tıpta atopik dermatiti karşılayan ve halk arasında sedef hastalığı ile sık sık karıştırılan egzama, çok sık görülen bir cilt hastalığıdır. Ancak sedef hastalığından yerleşim yeri, görünümü, tedavisi ve tekrarlama sıklığı konusunda ayrılır. Egzama tedavi edilebilen ve tamamen iyileşebilen bir hastalıktır. İlerleyen dönemde tekrarlama olasılığı vardır ama bu olasılık sedef hastalığındaki kadar yüksek değildir.

Egzama Nedir; Egzama Nedenleri

Egzamaya neden olan kesin ve net bir belirleyici yoktur. Ancak kalıtımın ve çevresel faktörlerin bir arada etki ettiği söylenebilir. Anne ve babada egzamanın varlığı başlı başına bir risk faktörüdür. Çevresel faktörler de göz ardı edilmemelidir. Özellikle deterjan, sabun, şampuan gibi tahriş edici maddeler, polen, küf, kepek, toz akarlar gibi alerjenler, mikroorganizmalar, hava koşulları, alerjik olabilecek gıdalar, hormonal değişimler ve stres egzamanın başlamasında tetikleyici olabilmektedir.

Egzama Nedir; Egzama Belirtileri

Genellikle el ve ayak bileklerinde, göz kapağında, göğüs altı bölgede, kolun dış yüzünde, kulak arkasında, göğüs kafesinde, diz ve dirsekte yerleşebilen egzama, kırmızı renkli, kaşıntılı, pul pul döküntülü bir görünüm ile belirti verir. Şiddetli kaşınma sonucu ciltte yaralar meydana gelebilir. Kaşıntılar genellikle gece saatlerinde artış gösterir.

Egzamanın Tedavisi

Egzama olan ya da alerjiye yatkın bir birey çok kimyasal içeren sabun, deterjan ve şampuanlardan, yine zararlı maddeler içeren saç boyalarından uzak durmalıdır. Ayrıca bu bireyler olabildiğince stersten uzak durmalıdır. Görüntüsü ile rahatsızlık veren egzamanın bulaşıcı bir hastalık olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Egzamalı bir hastaya doktor tarafından kortizonlu kremler veya merhemler reçete edilir. Ayrıca kaşıntının giderilmesi için antihistaminik ilaçlar ve iltihaplı görünümdeki egzama için antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Ayrıca egzamalı bir bireyin uçuk virüsüne karşı çok hassas olduğu unutulmamalıdır bu nedenle uçuğu olan insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir. Önemli bir nokta da egzamalı kişilerin çiçek aşısı vurulduklarında ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğidir. Bu nedenle çiçek aşısı vurulmadan önce egzamanın varlığı sorgulanmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli