LG G5 ve Yeni Arkadaşı Cam Plus

Sıradaki içerik:

LG G5 ve Yeni Arkadaşı Cam Plus

e
sv

Fosfor Fazlalığı Neden Olur?

Fosfor Fazlalığı

Fosfor fazlalığı neden olur; Fosfor, insan vücudunun en fazla ihtiyaç duyduğu mineraller arasında yer almaktadır. Fosforun periyodik tablodaki simgesi P, atom numarası ise 15’dir. Vücutta kalsiyum mineralinden sonra bulunan en yararlı mineraldir. Vücut ağırlığının yaklaşık olarak %1’ini fosfor oluşturmaktadır. Bu yüzdelik dilimin yarısından fazlasını ise dişler ve kemikler barındırır.

Fosfor Fazlalığı Neden Olur?

Fosforun vücutta olması gereken belli bir miktar vardır. Bu miktarın eksik olması fosfor eksikliğine, fazla olması ise fosfor fazlalığına neden olur. Fosfor kırmızı ve beyaz olarak iki gruba ayrılmaktadır. En önemli özelliği ise bütün canlılarda ortak olan bir element olmasıdır. Bu nedenle hücresel işlemlerin hepsinde aktif olarak rol alarak DNA, RNA ve ATP’nin yapısına katılmaktadır. Fosfor vücut için önemli bir elementtir.

Vücut sistemlerini birçok şekilde etkiler. Örneğin kemiklerde oluşabilecek kırılma, çatlama, burkulma gibi durumların en aza indirilmesi fosfor sayesinde olur. Bunun dışında dişlerin güçlenmesini sağlayarak diş minesinde oluşabilecek olan problemlerin de önüne geçmektedir.

Bu kadar faydası olan bir elementin vücut içindeki oranı da oldukça önemlidir. Fazla miktarda olması da çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Bu duruma fosfor fazlalığı denir.

Fosfor Fazlalığı Neden Olur?

Fosfor fazlalığının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Birinci tip şeker hastalığı görülmesi fosfor fazlalığının sebeplerindendir. Bu hastalık vücutta insülin kalmaması durumunda yağ asidi yakılması ile başlar.
  • Vücuttaki minerallerin dengesiz olması da fosfor yüksekliği sebeplerindendir. Magnezyum ve kalsiyumun eksikliği ya da yetersizliği, D vitamininin ise fazla olması bu duruma örnek verilebilir.
  • Yaşanan çeşitli hastalıklar fosfor yüksekliği nedenidir. Bu hastalıklar böbrek yetmezliği, karaciğer rahatsızlıkları, vücut tümörleri, şiddetli iltihaplar olabilmektedir.
  • Bu durumlar haricinde vücuda aşırı fosfor ya da aşırı fosfat alınması da fosfor yüksekliğine neden olmaktadır.
  • Kemoterapi ilaçları kullanmak ve lavman yaptırmak da fosfor yüksekliği sebepleri arasında yer almaktadır.

Fosfor fazlalığının belirtileri ise fosfor eksikliğinin belirtileri ile benzerdir. Özellikle kas ağrıları ve vücut halsizliği fosfor fazlalığının en bilinen belirtileridir. Vücudunda fosfor oranı fazla olan bir kişi diğer hastalıklardan da kolayca etkilenebilmektedir.   Peki fosfor fazlalığı nelere yol açar? Fosfor fazlalığı vücuttaki kalsiyum dengesini bozmaktadır. Bu nedenle vücuttaki kemikler hassaslaşmakta ve daha çabuk kırılmakta, hasar görmektedir.

Ayrıca ani tansiyon yükselmeleri ve fosfor zehirlenmeleri de fosfor fazlalığından kaynaklanmaktadır. Fosfor fazlalığından etkilenmemek için fosfor içeren et, süt, yumurta, balık, maden suyu ve meyve suyu gibi gıdalar aşırı tüketilmemelidir.

Her besinin yeterli oranda tüketilmesi gereklidir. Ayrıca vücutta fosfor eksikliği ya da fosfor fazlalığının belirtileri görülmeye başlandığı zaman hemen uzman bir doktora başvurulması gerekir. Aksi taktirde uzun süreli baş dönmeleri ve bayılma gibi istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir.

Bu nedenle beslenme şekline dikkat edilmeli ve belirtiler görüldüğü zaman kesinlikle hafife alınmamalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli