Patates Suyunun Faydaları

Sıradaki içerik:

Patates Suyunun Faydaları

e
sv

SEO Çalışmasında 2 Unsur: Meta Keywords Nedir Meta Description Nedir?

SEO Çalışmasında: Meta Keywords Nedir Meta Description Nedir?

Bir web sitesine yeni içerik üretmeye başlayan kullanıcılar Meta Keywords nedir sorusuna cevap arıyor. Bu terim web sitesine trafik çekebilmek için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ve Google’ın arama motoru listelerine içeriği alabilmek için dikkat ettiği bir kriterdir.

Elbette bu kadar önemli olan bir konu gelişi güzel hazırlanabilecek bir şey değildir. Seo meta tag yazınızın bel kemiğini oluşturmalı ve ziyaretçiyi doyuracak bilgilerden oluşmalıdır. Bu sayede internet sitenizin ziyaretçi sayısı da artacaktır. Çünkü internet ortamında araştırma yapan bir kullanıcı içerik hakkında bilgiyi bu yazı ile öğrenmektedir. Ancak son zamanlarda Google bu içeriği devre dışı bırakma kararı almıştır.

Google son güncellemeler ile tag kullanımının bazı siteler tarafından kötüye kullanıldığını duyurdu. Bu bağlamda artık bütün yükün ağırlığını üstlenen description terimi tüm kullanıcıların zihnini bulandırıyor. İşte bu noktada ağırlıklı olarak yazının özet bilgisi olarak geçen description konusunu ele almaya karar verdik. Sizde konuyu okuyarak üst sıralara çıkabilir ve SEO çalışmalarından daha çok verim alabilirsiniz!

Meta Description: Meta Keywords Görevini Üstlenebilir Mi?

Meta Description: Meta Keywords Görevini Üstlenebilir Mi?

Meta Description: Meta Keywords Görevini Üstlenebilir Mi?

Meta Description nedir sorusunun cevabı işlev açısından Keywords ile benzerdir. Bu nasıl oluyor dediğinizi yahu” dediğinizi duyar gibiyiz ancak Google tarafından Keywords sisteminin bir süreliğine askıya alındığından bahsetmiştik. Peki bu görevi işlev olarak kime devretmiş olabilir? İşte bu noktada özet bilgi anlamına gelen Meta Description flaş tutulmuş bir terim olarak öne çıkıyor. Çünkü bir araştırmaya göre kullanıcı bu yazıyı okumadan internet sitesine girmiyor. Buna göre sitenizin veya içeriğinizin özeti genellikle bu terim ile verilmektedir. Elbette terimi kullanabilmek için bazı şeyleri de bilmeniz gerekmektedir.

Bu gelişmelerden sonra içerik konusunda oldukça önem kazanan description nasıl oluşturulur?

İçerik Oluşturduktan Sonra Özet Bilgi Nasıl Girilir?

İnternet sitesine içerik oluştururken öncelikle anahtar kelime çalışması yapmanız gerekmektedir. Belirlediğiniz anahtar kelimelerden bir tanesi asıl hedef olarak öne çıkmalıdır. İşte tamda bu noktada öne çıkan anahtar kelime özet bilgide kullanılmaktadır. SEO yardımcı programlar içerisinde All in Seo veya Rank Math gibi programlarda bu özellik farklı işlemektedir. Ancak genel olarak ana mantık aynıdır ve aynı işlevi görmektedir. Başka bir SEO aracı kullansanız da yine özet bilgi için kriterler neredeyse aynı olacaktır.

Örneğin All in Seo aracı tüm anahtar kelimelerinizin özet bilgide geçmesini istemektedir. Rank Math ise sadece hedef kelimenizin 1 kere kullanılmasını beklemektedir. Bu bağlamda biz Rank Math programını ele alacağız. İçeriğinizi oluşturduktan sonra internet sitenize yüklediğinizde Rank Math size bir SEO puanı çıkaracaktır. Bu puanı arttırabilmek için kriterlerden bir tanesi de Meta Description html‘dir. İçeriğinize göre hedef kelimenizi belirledikten sonra şu şekilde özet bilgi açıklaması olarak kullanmanız gerekmektedir:

<meta name= “description” content= “yaziyo.net sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesidir. Sitedeki tüm yazılar bilgilendirme amacı taşımaktadır. ”/>

Örneğimizde hedef anahtar kelime olarak koyu renkli (bold) olan yeri öne çıkardık. Sizde örneğe bakarak kendi description tanımınızı oluşturabilirsiniz. Elbette yazımızı okuyarak diğer kriterleri de öğrenmeyi unutmayın!

Özet Bilgi İçerisinde Neler Yer Alması Gereklidir?

Özet bilgi içerisinde hedef anahtar kelimenizin olması gerektiğini ifade etmiştik. Bunun yanı sıra bazı kurallara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Buna göre:

  • Meta Description  kaç karakter olmalı sorusuna cevabımız ortalama 160 kelimeden oluşmalı ve sınır aşılmamalıdır. Sınır aşıldığında içeriğiniz Google’da “cümle…” şeklinde görünecektir.
  • İçerisinde hedef kelime doğru şekilde kullanılmalı ve metine sadık kalınmalıdır.
  • Yazının devamında özet bilgiyi vermek için altı boş cümleler kurulmamalıdır.
  • Ziyaretçinin ilgisini çekecek bir yazı oluşturulmalı ancak metinle alakasız olmamalıdır.
  • Soru cümleleri kullanılarak ziyaretçinin yönelmesi sağlanabilir.
  • İçeriğinizde verdiğiniz en önemli bilgiyi yani araştırıldığını düşündüğünüz terimi kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

Meta Description etiketi konusunda verdiklerimize sadık kalındığın takdirde özet bilgi konusunda eksiğiniz kalmayacaktır. Ancak özet bilgi içerisine sadece ilgi çekmesi için doğru olmayan sansasyonel cümleler kurulmamalıdır. Ziyaretçi aradığı bilgiyi bulamıyorsa siteden ayrılacak ve tekrar girmeyecektir. Farkı konularda daha verimli yazsanız bile kötü imaj uyandıracak ve girmekten vazgeçecektir. İnternet sitemizde yer alan çeşitli haberleri buradan okuyarak bu yazımızın örneklerini görebilir ve  SEO kuralları konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli