Maden Suyunun Faydaları

Sıradaki içerik:

Maden Suyunun Faydaları

e
sv

Ms Hastalığı Nedir?

Multiple Sclerosis Ms Hastalığı Nedir

Ms hastalığı nedir; Bağışıklık sitemindeki bozukluk sonucu ortaya çıkan sağlığı ciddi anlamda tehdit eden omurilik ve beyinde plakların oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır MS.

Ms Hastalığı Nedir?

MS diğer adıyla multilp skleroz beyin ve omurilikteki sinirleri etkilediği için vücudumuzdaki mesajların iletimini tam olarak gerçekleştiremez. Mesaj iletimini sağlayan ve kolaylaştıran ‘miyelin’ adı verilen bir örtü ile kaplı olan sinirler aksaklığa uğrar.

MS hasatlığında bağışıklık sistemi iletileri yanlış alır ve bu miyelin tabakasına saldırır. Bu nedenle miyelin tabakası bozulur mesaj iletimi yavaşlar ve zamanla bozulur. Merkezi sinir sistemi vücut aktivitelerini yerine getirir fakat MS’li hastada farklı semptomlar görülür. Beyin ve omuriliğin hangi kısmının ne kadar zarar gördüğü de sinirin ne iş yaptığına bağlıdır. Örneğin gözlerdeki sinirler etkilendi ise görme kaybı yaşanır aynı şekilde bacaklarda sinir kaybı yaşandı ise yürüyemez hale gelinir.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri kişiye göre değişir. Aynı bulgular ve şikayetler ile seyreden iki hasta bulmak zordur. Hastalığın hastalar arasında farklı seyrediyor olması hastalığın fark edilmesi sağlık açısından, zamanı, ilerleme durumu, sinirlere verdiği zarar ve beyinde tutmuş olduğu yere göre değişiklik gösterir.

MS hastalığını belirtileri her hastaya göre farklılık gösterir fakat belli başlı bazı belirtiler geneldir. Bunlar; uyuşukluk karıncalanma, görme kaybı, idrar kaçırma, konuşma bozukluğu, denge kaybı, kısa süreli hafıza problemleri, yutma zorluğu, depresyon, yorgunluk, spazm, kas sertliği, kramp, ağrı gibi belirtiler belli başlı genel olarak sınıflandıracağımız belirtilerdir.

Yaşa ve sinirlerin etkilendiği yere göre değişiklik gösteren bu hastalık erken teşhis ile sinirlerin vücutta ağır hasar almadan önlenmesine için önemlidir. MS hastalığının ilerlemesi demek sakat kalınması demektir. Bu hastalığa multi-displiner açıdan yaklaşılmalı ve özelliklede genç nüfus bilgilendirilmelidir. MS hastalığının ilerlemesi demek sakat kalınması demektir.

Atak ve kortizon tedavi yöntemleri ile hastalığın seyri değiştirilebilir ve hızı yavaşlatılabilir. Tamamen hastalığı ortadan kaldırabilecek bir tedavi yöntemi henüz bulunmamıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli