Bebekler ve Çocuklar İçin Evde Alınması Gereken Önlemler

Sıradaki içerik:

Bebekler ve Çocuklar İçin Evde Alınması Gereken Önlemler

e
sv

Okuldan Dönen Çocuklar İçin Pratik Yemekler

Okulların da açılması ile birlikte anne ve babaların çocukların okuldan dönmesinden sonra ne hazırlayacağı ve ne yedirecekleri konusunda sıkıntı çektiklerini görmekteyiz. Çocuklar için hem pratik hem de sağlıklı besinlerin tercih edilmesi de ne yazık ki gün geçtikçe daha da zor bir hale gelmektedir. Atıştırmalıklarla karınlarını doyuran çocukların sağlıklı bir şekilde beslenmemeleri de görülmekte. Bu gibi atıştırmalıklar yerine sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Okuldan dönen çocuklar için pratik yemekler nelerdir birlikte bakalım.

  1. Yumurta

Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişme gösterebilmeleri adına yumurta büyük önem taşımakta. Ayrıca yumurta ile çok farklı yemekler de yapılabilmektedir. Haşlanmış yumurta yemekten hoşlanmayan çocuklar için omlet tercih edilebilecektir. Bir taşla iki kuş vurmak istiyorsanız da peynirli yumurta yaparak çocuğunuzun protein ihtiyacını rahatlıkla tamamlayabileceksiniz. Kolay bir şekilde iki dakikada çırpılabilecek olan yumurta ve peynir sayesinde mükemmel bir öğün tamamlayabileceksiniz.

  • Krep

Çocukların da bayılarak tükettikleri krep farklı malzemeler ile sağlıklı bir hale gelebilecek. Mısır unu ve karabuğday unu ile hazırlayabileceğiniz krep sayesinde beyaz undan da uzak durabileceksiniz. Ayrıca krebin içerisine kaşar peyniri koyabilirsiniz. Çocuğunuz zevkine göre farklı bir ürünle de servis edebilirsiniz.

  • Ispanaklı Gözleme

Çok kolay ve hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir diğer tarif önerimiz ise ıspanaklı gözleme. Marketlerden de rahatlıkla temin edilebilecek olan yufka hamurlarının içerisine ıspanak ekleyebilirsiniz. Düzgün bir şekilde kapattıktan sonra ocakta değil tost makinesinde bastırarak daha hızlı pişirebilirsiniz. Tadı açısından daha lezzetli olacaktır. Ayrıca normal bir gözlemeden daha farklı olması da çocuğunuzun daha zevkli bir şekilde yemek yemesine olanak tanıyacaktır.

  • Tavada Yumurtalı Ekmek

Farklı bir lezzet denemek isteyen ebeveynlerimiz için diğer bir tarif önerimiz yumurtalı ekmek. Bu tarif yağda kızartılan yumurtalı ekmeklerden değil. Bir tost ekmeğinin ortasını bardak yardımı ile açmanız gerekmekte. Diğer tost ekmeği ile bu delinmiş olan ekmeği tavada çok az yağ ile kızartmalısınız. Ardından delinmiş olan ekmeğin içerisine bir adet yumurta kırın. Çocuğunuz o göz yumurta sevmiyorsa çeşitli baharatlar ile tatlandıracağınız bir yumurtayı çırparak da ekmeğin ortasına dökebilirsiniz. Ardından iki dilim ekmeği de üst üste kapatabilirsiniz. Daha farklı bir lezzet elde etmek isteyen kişiler üzerine çok az rendelenmiş kaşar peyniri de ekleyebileceklerdir.

  • Pizza

Pizza yapmanın ne kadar zaman harcayan bir iş olduğunu biliyoruz. Fakat bizim tarifimiz daha kısa bir zamanda tamamlanmakta. Öncelikle bu tarif için tost ekmeğine ihtiyacınız var. Pizzalar için hazırladığınız salçalı sosu bu tost ekmeklerine sürebilirsiniz. Ayrıca tost ekmeklerinin bayat olması lezzetini daha da arttıracaktır. Salçalı sosun ardından peynir ve domates ile ekmeğin üzerini kaplayabilirsiniz. Çocuğunuz biber seviyorsa ek olarak doğranmış biber de ekleyebilirsiniz. Fırın tepsisine aldığınız bu küçük pizzalarınız çok kısa bir zamanda hazır hale gelecektir. Eğer kalırsa pizzaların tekrar ısıtılması ve bu şekilde tüketilmesi de mümkün.

  • Domatesli Omlet

Kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz domatesli omlet sağlıklı bir tercih olacaktır. 2 adet yumurtayı hızlıca çırptıktan sonra çok az yağ gezdirilmiş tava içerisine dökün. Ardından dilimlenmiş domates ve kaşar peynirlerini, isteğe göre de doğranmış mantarları yumurtanın üzerine gezdirin. Baharatlar ile tatlandırın. Ardından ters çevirerek diğer tarafının da iyi bir şekilde pişmesini sağlayın. Hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde hazırlanabilecek olan bu tarif sayesinde çocuğunuz için mükemmel bir öğün oluşturabileceksiniz. Ayrıca ekmekleri de yumurta tavasında biraz kızartırsanız ekmeklerin malzemelerin lezzetini almasını sağlayabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli