Açılış Organizasyonu

Sıradaki içerik:

Açılış Organizasyonu

e
sv

Organik Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Organik Arı Yetiştiriciliği

Organik Arı yetiştiriciliği nasıl yapılır; Doğal yapısı bozulmamış, organik tarım faaliyetlerinin yürütüldüğü tarım alanlarında, dolayısıyla kimyasal ilaç kullanılmayan yerlerde, organik tarımın esaslarına göre yürütülen, her aşaması kontrollü ve sertifikalı arıcılık faaliyetleri organik arıcılık faaliyeti adını almaktadır.

Organik Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Organik arıcılık faaliyeti, organik olarak üretilen bitki örtüsü ve 3 km yarıçap alan içerisinde bulunan nektar ve polen kaynakları kullanılarak yapılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus, her aşamasında doğal yöntemlerin kullanılması gerekliliğidir. Kullanılacak kovanlar çevreye ve arıcılık ürünlerine zarar vermeyecek doğal malzemeler (tahta, çamur vb.) olmalıdır.

Bu ürünler kimyasal boyalı olmamalıdır. Temel petekler ya arılara doğal şekilde yaptırılmalı ya da organik bal mumundan yapılmış olmalıdır.

Ürünler, konvansiyonel üretimle elde edilen ürünlerden ayrı şekilde depolanmalıdır.

Depo ve muhafazasında yine cam, toprak ya da özel organik kaplama malzemelerle üretilmiş ambalajlar kullanılmalıdır.

Organik arıcılık faaliyetini yürüttüğü alan içerisinde üretici, hem organik hem konvansiyonel arıcılık yapamaz. Kovanlar bulundukları yerden başka yere ancak yetkilendirilmiş kuruluşun bilgisi dahilinde taşınabilir. Arıların bulundukları alana, kapasitelerinin üzerinde kovan yerleştirilemez. Ayrıca karantina altındaki ve uçakla ilaçlı müdahalede bulunulan alanlarda yine organik arıcılık faaliyeti yürütülemez.

Organik arıcılığa, konvansiyonel arıcılıktan geçiş süresi 1 yıl olup, hastalık ve zararlılarda kullanılmak zorunda kalınan kimyasal ilaçlardan sonra, tedavinin ardından yine organik kolonilere geçiş süresi de 1 yıldır.

Bu sistemde dayanıklı ırk ve hatlar seçilerek, kovanlarda yeterli bal ve polen bırakılarak ve kovanlar sistematik olarak denetlenerek koruyucu önlemler alınabilir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli