Organik Ekmek Nasıl Yapılır

Sıradaki içerik:

Organik Ekmek Nasıl Yapılır

e
sv

Organik Domates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Organik Domates

Organik domates yetiştiriciliği nasıl yapılır; Domates insan sağlığı üzerinde inanılmaz etkisi olan bir sebzedir. Bu nedenle yararlarından faydalanmak için doğal tohumdan üretilmiş olması önemlidir. GDO’lu tohumlardan ve kimyasallar kullanılarak elde edilen domateslerden yarar beklemek yersiz olur.

Organik Domates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Üzerinde durulması gereken bir diğer nokta, domatesin bir yaz sebzesi olduğudur. Yazın tüketeceğimiz organik tarım usullerine göre elde edilmiş bu ürün, şüphesiz ki kışın serada inorganik yollarla elde edilen domatesten çok daha faydalıdır. Kolestrolü dengelemesi, prostat ve idrar yapma zorluğunu gidermesi, kalp yağlanmasını önlemesi, göz tansiyonunu düşürmesi ve antioksidan özelliği bilinen yararlarındandır.

Organik domates tüketimi ülkemizde pek yaygın değildir. Birçok organik tarım ürününde olduğu gibi, bu ürün de daha çok yurt dışı talep miktarına göre yetiştirilmektedir. Yine de insanların tarımda kullanılan kimyasalların zararları konusunda bilinçlenmesi, organik tarıma bir yöneliş olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu yöneliş, tüketicilerin organik ürünler talep etmesiyle, ülkemizde de iyi tarım işletmelerinin kurulmasına ve gelişmesine katkı sağlamıştır.

Domates sıcak havayı seven bir sebzedir. Fakat fazla sıcak hava da onu kurutur. Ülkemizde ilk önce Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Çünkü diğer yöreler henüz baharı yaşarken mevsimin elverişliliği, Akdeniz’e yazı getirmiş olur. Daha çok Adana ‘da organik domates yetiştiriciliği yapılmaktadır. 4-5 ay gibi bir zaman organik domatesin tarlalarda yetişmesi için uygundur. Son olarak tohumunun genetik yapısının değiştirilmemiş olması ve sentetik işlem görmemesi organik domates yetiştirmenin olmazsa olmazıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli