Çiçek Hastalığı Bulaşıcımı

Sıradaki içerik:

Çiçek Hastalığı Bulaşıcımı

e
sv

Organik Elma Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Organik Elma Yetiştiriciliği

Organik elma yetiştiriciliği nasıl yapılır; Türkiye elma üretiminde, Çin ve ABD’den sonra dünyada 3. sırada yer almaktadır. Organik elma yetiştiriciliğinde ise, hastalık ve zararlılarıyla mücadelesinin ve bitki besleme konusundaki zorluklarına rağmen üretimde sürekli bir artış söz konusudur. Bunun nedeni yurt dışı organik elma pazarındaki talebinin fazlalığıdır.

Organik elma yetiştiriciliği zorlu bir süreçtir. Organik tarım sisteminin işleyişinin iyi bilinmesinin yanı sıra yetiştirme tekniğinin, iklim ve toprak isteklerinin de iyi bilinmesi gerekir.

Organik Elma Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Elma soğuk-ılıman iklim meyvesidir. Türkiye’ de Ege bölgesinde, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin sıcak ve kurak yerlerinin de 800 metre kadar yukarısında yetişmektedir. Çeşit seçimini etkileyen etmenler arasında; irilik, verim, meyve kalitesi, olgunlaşma zamanı, hastalık ve zararlılara dayanıklılık sayılabilir. Bu etmenler pazar isteklerine göre farklılık gösterebilir. Burada bahsedilen meyve kalitesi, içinde değişkenlik gösteren bir kavramdır.

Organik tarım yoluyla elde edilen elmada hiçbir kimyasal ve inorganik madde kullanılmadan elde edilmiş küçük meyve kaliteli olarak nitelendirilebilirken, konvansiyonel tarım için bu gösterge meyvenin iriliğidir. Organik tarım kurallarına uygun elma yetiştirmiş olmak için Tarım Bakanlığının yayımladığı kurallara uygun bir şekilde tarımının yapılmış olması gereklidir. Hasat edilen ürün tüm kontrollerden geçirildikten sonra organik bandrolü almış ise organik tarım mahsulü olarak satışı yapılabilir.

Elma yetiştiriciliğinde büyük rol oynayan etmenlerden biri de kara lekedir. Organik elmacılıkta standart çeşitlerin yerine, tatmin edici kazançları elde etmek için kara lekeye dayanıklı çeşitleri seçmek şarttır. Hassas olan standart çeşitler hem emeğin hem maliyetin artmasına neden olurken, kara lekeye dayanıklı çeşitler iç ve dış kaliteleri yönünden daha avantajlı seçimler olacaktır.

Son olarak hasat ve ambalajlama işlemleri yine organik tarım usullerine göre yapılmalı, tüketiciye ulaşana kadar hiçbir kimyasal müdahalede bulunulmamalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli