Ms Hastalığı Nedir?

Sıradaki içerik:

Ms Hastalığı Nedir?

e
sv

Sabit Protez Nedir Hangi Hastalara Uygulanır?

Sabit Protez Nedir Hangi Hastalara Uygulanabilir

Sabit protez  nedir hangi hastalara uygulanır konusunda kısa bir araştırma sonucu elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sabit Protez Nedir?

Kron ve köprü protezini tanımlamak amacı ile kullanılan genel terimdir. Diş eksikliklerinde en çok kullanılan protez tipidir. Sabit protezler uygulanan protezler içinde en yaygın olan protez türüdür.

Sabit protezler metal destekli ve metal desteksiz olarak ikiye ayrılır. Metal destekli sabit protezler ağız içerisinde fonksiyonel kuvvetlere direni olsa da estetik olarak problemlere sebep olmaktadır. Bazı koşullarda doğal görünümü olumsuz etkileyebilir. Bunun en önemli nedeni ise ışığın dişten direkt geçişinin metal tarafından engellenmesidir. Başarılı bir tedavi için doğru endikasyon en önemli aşamadır. Sağlık açısından hiçbir sorunu yoktur.

Sabit Diş Protezleri Hangi Hastalara Uygulanır?

Hastanın sabit protez için uygunluğu röntgen görüntülerinden belirlenmektedir. Sabit protezler ağızda sorunlu olan dişin özelliklerinin bu yönteme uygun olması gerekir. Tek diş eksiliği olan hastanın sorunlu dişin kökü sağlam ve uzun olmalıdır. Deforme olan diş öncelikle birinci etapta boyut olarak düzeltilir. Ve kuron yapılıp dişin üzerine sabitlenerek doğal diş estetiği kazandırılır.

Birden fazla diş eksiği olan hastalarda ise sabit protez uygulanabilmesi için diş eksiği bulunan bölgenin sağ tarafı ve sol tarafında sağlıklı ve dayanıklı dişlerin bulunması gereklidir. Dişler arasındaki dişsiz bölgeye yapılan protez tekniğine köprü adı verilir. Köprüyü oluşturan sağlam dişler önce boyut olarak kısaltılır ve yapılan protez hastanın sağlam dişleri üzerine sabitlenmesi gerekir.

Sabit protezler; tek diş eksikliği veya yan taraflarında diş bulunacak şekilde birden fazla diş eksikliği hastalar için uygunlar.

Sabit Protez Türleri Nelerdir?

Sabit protezler; kuron ve köprü olarak incelenir. Sabit protezlerin kuron kısmı ağız içinde dışarıdan görülen ve daimi dişlerin görüntüsünü sağlayan yapıya denir. Laminate kuron ve köprü yöntemi ile yapılan sabit protezlerde dış görünümünü kazandıran yapıya kuron denir.

Sabit protez türlerinden diğeri köprü yöntemidir. Köprü yönteminde ağız içerisinde bulunan diş eksikliğinin uç noktalarında birer tane uzun köklü ve sağlam diş bulunmak zorundadır. Uçlarda bulunan sağlam dişler küçültülerek boyut olarak uyum sağlanır.

Laminate kuron denilen sabit protez türünde ise fiziksel bütünlüğünü kaybeden tek dişler üzerine işlevsel özelliklerini geri kazanması için yapılan protezlerdir. Dişin sadece ön veya yan bölgelerinde kullanılır.

Sabit Protez Nedir Hangi Hastalara Uygulanır konusunda daha fazla bilgiyi diş doktorlarından alabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli