Sabit Protez Nedir Hangi Hastalara Uygulanır?

Sıradaki içerik:

Sabit Protez Nedir Hangi Hastalara Uygulanır?

e
sv

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir

Safra kesesi taşı belirtileri; Safra öncelikle karnın sağ kısmında, karaciğerin hemen altında bulunan başparmak benzeri küçük bir organdır. Safranın öncelikli görevi karaciğerin ürettiği safra sıvısını depo yapmaktır. Çoğunlukla açken kesede biriken safra, burada konsantre edilerek depolanır. Safra kesesinin vücudumuzda gerçekleştirdiği görev ise sindirim esnasında kasılarak içindeki safrayı bağırsağa boşaltmak ve böylelikle yağların emilimini gerçekleştirmek olarak açıklanabilir.

SAFRA KESESİNDE TAŞ NEDEN OLUŞUR?

Safradaki ödün (safranın) kimyasal yapısındaki bozulmalar neticesinde safra taşları oluşur. Safra taşı oluşumundaki kimyasal bozukluklar ise şöyledir:

Safranın çok fazla kolesterol içermesi: Safra taşlarının çoğu, 4/5 oranında kolesterol taşıdır. Normal şartlarda safra karaciğerden gelen kolesterolü işlemeyi sağlayacak kadar kimyasal içerir. Ancak karaciğerde safranın işleyebileceğinden daha çok kolesterol akışı sağlanıyorsa, oluşan kolesterol fazlası taşlara dönüşebilir.

Safranız çok fazla bilirubin içeriyor: Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin parçalanması itibariyle üretilen kimyasala verilen isime Bilirubin denir. Çeşitli nedenlerden dolayı bazı zamanlar karaciğer Bilirubini normalden fazla bir seviyede üretebilir. Bilirubinin fazla üretilmesi ise safrada taş oluşumunu tetiklediği birçok kaynakta tespit edilmiştir.

Safra kesesi Normal Bir Biçimde Boşalmıyor: Safra kesesi normalde olması gerektiği gibi çalışmıyor, boşaltım yapmıyorsa safra yoğunlaşır ve bu da safra taşı oluşumu için elverişli bir ortamdır.

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Baş ağrısı belirtilerin başında gelmektedir. Bir diğer belirti ise yemeklerin ardından hazımsızlık olarak görülebilir. Bulantı sorunlarının haricinde ağız kokusu ve ağızda normalin harici kekremsi bir tat şikayeti varsa,

Karın ağrısının şiddeti oturmayı engelliyor, ciltte ve gözlerde sararma oluşumu, yüksek ateş böbrek taşı belirtilerinde önde gelir.

Bu belirtilerin safra taşı ve safra iltihabı ile ilgili olabileceğini göz önünde bulundurarak sağlık için ağrıların artmasını beklemeden doktora başvurmak gerekir. Bu belirtiler birçok hastalık ile aynı belirtiler olduğundan teşhis için güvenilir yöntemlerden birisi ultrasonografidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli