Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Sıradaki içerik:

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

e
sv

Stres Neden Kilo Aldırır?

Stres Ve Kilo Alımı

Stres neden kilo aldırır; Gündelik hayatımızda pek çok sebep yüzünden stres yaşayabiliyoruz. Bazen en ufak olay bile strese girmemize yol açabiliyor. Stres yaşayan kişilerin verdiği tepkiler de kişiden kişiye farklılık gösteriyor.

Bazıları birileri ile konuşup veya bir şeyler yapıp rahatlayabilirken, bazılarının iştahı kesiliyor. Bazılarının da tam tersi stres nedeniyle yemek yemesinde artış görülüyor. Stres yüzünden yemek yemek, bir süre sonra vücuda yerleşmiş kilolar olarak karşımıza çıkıyor ve bu kiloları vermek ne yazık ki aldığı kadar kolay olmuyor.

Stresliyken Yemek Yiyip Kilo Almamak İçin Neler Yapılır?

Stresliyken yemek yiyip kilo almamak için farklı şeyler yapabilirsiniz. Stresli olduğunuzda, buzdolabına gitmek yerine kitap okumak veya dergi okumak gibi şeyler yapabilirsiniz. Bunun dışında müzik dinlemek veya spor yapmak faydalı olacaktır. Derin nefes egzersizleri ve tazyikli suyla duş yapmak da strese karşı etkilidir. Sevdiğiniz bir arkadaşınız veya yakınınızla konuşarak da stres atabilirsiniz. Odak noktanızı başka bir yere çevirmek için farklı bir işe yönelmek de bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Açlığınız Duygusal Açlık Mı Fiziksel Açlık Mı?

Stresli olduğunuz dönemlerde açlık hissinin duygusal mı yoksa fiziksel mi olduğunu ayırt etmeniz gerekmektedir. Stres kaynaklı duygusal açlık aniden ortaya çıkarken, fiziksel açlık yavaş yavaş gelecektir. Duygusal açlık anında tatmin edilmesi gereken bir durumdur fakat fiziksel açlık bekletilebilir. Duygusal yönden aç olduğunuzda, özel yapılmış yiyecekleri canınız çekebilir fakat fiziksel açlık halinde iyi olan tüm seçenekler sizin için uygundur. Duygusal açlıkta, mideniz dolmadan rahat edemezsiniz fakat fiziksel açlıkta doyduğunuz zaman daha kolay durabilirsiniz. Duygusal açlık sonrasında yemek ardından güçsüzlük utanç ve suçluluk duyguları oluşabilir. Fiziksel açlıkta herhangi bir şekilde kendinizi kötü hissetmenize gerek olacak bir durum yoktur.

Stres Neden Kilo Aldırır

Stres Neden Kilo Aldırır

Stres Ve Duygusal Açlık Arasındaki Bağ

Stres ve duygusal açlık arasındaki bağ birbiriyle oldukça yakından ilişkili bir durumdur. Duygusal açlıktan yemek birçok farklı neden yüzünden oluşabilir. Bunda en önemli olay, strestir. Kortizol hormonunun etki edebileceği bu durum, aynı zamanda özellikle çocukluk döneminde ceza veya ödül olarak besinlerin kullanılması nedeniyle de olabilir. Bunu çözüme kavuşturmak için yapmanız gereken en önemli şey, farkındalık duygusuna sahip olmaktır.

Stres Anında Ne Yemeli?

Eğer stres anında kendinizi kontrol altına almakta zorlanıyorsanız ve bir şeyler yeme ihtiyacı hissediyorsanız; bunu sağlıklı besinler ile gerçekleştirebilirsiniz. Tok tutan ve daha kısa sürede doyma hissini algılamanızı sağlayan besinleri tercih ederek, bu durumu geride bırakabilirsiniz. Örneğin; lifli gıdalar ve yiyecekler size bu konuda büyük oranda yardımcı olacaktır. Stres neden kilo aldırır yazımızın içerisinde bahsetmiş olduğumuz gibi, stres ve duygusal yemek arasındaki bağı kontrol altına almak için farkındalık olgusu yaratmak, sizlere bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Stres neden kilo aldırır yazımız hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli