Çocuk Felci Tedavisi

Sıradaki içerik:

Çocuk Felci Tedavisi

e
sv

Tüberküloz Verem Hastalığı Nedir?

Tüberküloz Verem Nedir

Tüberküloz verem hastalığı, tıptaki adıyla tüberküloz olarak bilinir ve mycobacterium tuberculosis adı verilen mikrobun aracılığı ile oluşur. Bu hastalığın etkeni 1882 yılında Robert Koch tarafından bulunmuştur. İnsan ayırt etmeksizin herkeste görülebilen bir hastalıktır. Başta akciğerler olmak üzere hastalığın seyrine göre bütün organlara zarar verebilir. Erken teşhis ve doğru tedaviyle ve uygun zamanlama ile hasta yüzde yüz iyileştirilir.

Türkiye’de ve Dünya’da Tüberküloz Verem Hastalığı

Yapılan sağlık araştırmalarına göre, bütün kıtalar da ve bütün ülkelerde tüberküloz olma riski vardır. Yılda yaklaşık 10 milyon kişi bu hastalığa yakalanmaktadır ve bu hastaların yaklaşık 2 milyonu ölmektedir. Toplam 22 ülkede, dünyadaki toplam verem hastalarının yüzde 80’i bulunmaktadır. Tüberküloz, dünyada ciddi bir sağlık sorunudur.

Ülkemizde ise tüberküloz, 1940’lı yıllarda çok büyük bir salgın yapmıştı. Bir numaralı ölüm nedeni idi. O yıllarda her yıl bin kişiden ikisi veya üçü verem yüzünden ölüyordu. Ülkemizde hali hazırda 12-15 milyon kişi taşımaktadır. Ülkemizde bu hastalık hala büyük bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir.

Tüberküloz Verem Hastalığı Bulaşma Riskleri

Bağışıklık sistemi zayıf insanlarda bulaşma riski de hastalığın ilerleme riski de daha fazladır. Verem hastalığına sahip bir kişinin konuşması, öksürmesi ile havadaki moleküllere yapışan tüberküloz basilleri, solunum yoluyla aynı ortamda bulunan sağlam kişinin akciğerlerine ulaşmasıyla bulaşır. Vücut savunmasız kaldığında ise akciğerde yara oluşmaya başlar.

Tüberküloz basili, vücut direnci iyi olan hastalarda bağışıklık hücreleri tarafından tutuklu kalabilir. Ancak aynı kişide başkalarına solunum yoluyla bu basili bulaştırır. Tüberküloz vücutta anlaşılamadan aylarca ya da yıllarca kalabilir.

Verem Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Şu belirtiler görüldüğünde bu hastalıktan şüphe duyulabilir:

  • İki haftadan fazla süren öksürük,
  • Göğüs ağrıları,
  • Ateş, gece terlemesi,
  • Zayıflama,
  • Halsizlik,
  • Kan tükürme.

Bu belirtiler yavaş ilerler. Eğer şüphe varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Tüberküloz tanısı balgamda verem mikrobu görünmesi ile konur. Tedavisi en az altı ay sürer. Çok güçlü ilaçlar kullanılmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli