Vitaminlerin Görevleri Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Vitaminlerin Görevleri Nelerdir?

e
sv

Yanlış Beslenme Nedir

Yanlış Beslenme

Yanlış beslenme nedir; Yeme alışkanlıklarımız gün geçtikçe ve teknoloji geliştikçe, AVM’ler açıldıkça gitgide kötüleşmeye başlamıştır. Fast food, hazır çorbalar, makarnalar gibi pratik ve karnı olmasa da gözü doyuran bu tür yiyecekler şimdilerde daha çok sevilmekte ve ön plandadır. Çocukların daha fazla ilgi gösterdiği bu yeme alışkanlıkları çoklarda sağlık problemleri yaratmakta ve şimdi olmasa dahi ileride baş gösterecek hastalıklara sebebiyet vermektedir. Çocuklarımızı evde kendimiz yemek yaparak veya haftada bir veya iki kez onlara fast food tarzı yemelerine müsaade ederek sağlıklı bir yaşam sunabiliriz.

Yanlış Beslenme; Kötü Yemek Tercihleri

Fast food tarzı veya karbonhidratın daha fazla olduğu besinler gelişimi ve sağlığı olumsuz etkilemektedir. Özellikle ergenlik çağında olup gelişmesi gereken bireylerin daha çok protein ağırlıklı yiyecekler yemesi ve her şeyi oranında tüketmesi gerekir. Dışarıda yediğimiz her besin vücudumuzdaki yağ oranını arttırır evde 3 gram yağ alacaksak aynı besinden, dışarıda 10 gram aldığımız acı bir gerçektir.

Yanlış Beslenme; Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı bir yaşam için yediğimiz her besine dikkat etmeli, içeriğini ve kalori miktarını bilerek yememiz gerekir. Vücudun proteine de karbonhidrata da yağa da ihtiyacı vardır fakat bunların belirli ölçülerde ve sınırlanarak yenmesi gerekmektedir, aksi takdirde fazla kilolara sebebiyet verip obezite gibi bir hastalığa sebep olabilmektedir. Örneğin yağın fazla tüketilmesi kalp ve damar tıkanıklarına sebep olup ileride yaşanabilecek bir kalp krizi riskini tetikleyebilmektedir.

Yanlış Beslenme Nedir

Yanlış Beslenme Nedir

Alkol ve Sigara

Sağlığa önemli ölçüde zarar veren bu iki kötü alışkanlık hem kişinin bedenine bir zehir gibi işlemekte hem de çevreye zarar vermesiyle sonuçlanmaktadır. Bu iki alışkanlıktan kurtulmak için ülkemizde bazı kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bağımlılığı bulunan bireylerin acil olarak bu kurum ve kuruluşlara başvurması gerekmektedir.

Depresyonda Yemek

Bazı insanlar hayatlarında kötü bir olay yaşadıkları zaman yemek yemeye sararlar ve önlerine gelen ne varsa yerler. Bu sağlık için çok olumsuzdur, bunun önünü alamayan bireyler yanlış beslenme ile kilo alırlar bunun kendimiz kontrol edemiyorsak acilen bir psikoloğa ve diyetisyene başvurmamız gerekebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli