Papatya Çayının Faydaları

Sıradaki içerik:

Papatya Çayının Faydaları

e
sv

Yeni Yasayla Google AdSense Gelir Vergilendirmesi Nasıl Olur?

2022Yılında Vergi Ödemeleri Nasıl Oldu
Yeni Yasayla Google AdSense Gelir Vergilendirmesi

Yeni Yasayla Google AdSense Gelir Vergilendirmesi

Google AdSense, internet üzerinden içerik üreten, hazırlayan ve sitesinde yayınlayan kişilere ödeme sağlayan bir sistemdir. Ancak Yeni Yasayla Google AdSense Gelir Vergilendirmesi üzerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Vergilendirme, içeriklerin özgün olmasıyla doğru orantılı olarak görüntülenme sayısının artması, tıklanması ve siteye gelen ziyaretçi sayısının fazla olması ile geliri arttırmaktadır.

Bu bağlamda pek çok kişi AdSense gelir vergilendirmesi nedeniyle internetten para kazanamamaktadır. Çünkü AdSense vergi ödeme konusunda Türkiye maalesef çok açık değildir ve gelen cezalar çok fazladır. Ancak son zamanlarda bazı gelişmeler yaşanmış ve pek çok içerik üreticisinin yüzü gülmüştür. Elbette konu üzerine pek çok yazı yazılmış ancak sonuca ulaşılamamıştır. Çünkü açıklanan yasa tam olarak oturmamış ve ucu açık kelimelerle altı boş bırakılmıştır. Dolayısıyla herkes kendi anladığına göre yasayı yorumlamaktadır.

Konu r10.net adsense vergi başlığı altında tartışılmış ancak tam bir sonuca ulaşılamamıştır. Konu oldukça saydam olmakla birlikte bilgi kirliliği de bulunmaktadır. Gelirin varsa vergin de olmalı mantığıyla hareket eden maliye sisteminde kazanç sağlamak çok zordur. Üstelik çoğu kişi ticaret yapmamasına rağmen AdSense vergi 2022 ile çok fazla gideri olmaktadır. Ancak AdSense yeni vergi düzenlemesi ile birlikte pek çok değişiklik yapılmış ve vergiler azaltılmıştır.

2021 Yılında Vergi Ödemeleri Nasıldı?

2021 Yılında Vergi Ödemeleri Nasıldı?

2021 Yılında Vergi Ödemeleri Nasıldı?

Türkiye’nin gelir payında vergi gelirleri çok büyük bir yer kaplamaktadır. Dolayısıyla her şeye vergi gelmekte ve büyük rakamlar istenmekteydi. yılında bu ödemeler çok büyük rakamlara denk gelmekteydi. Özellikle AdSense üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız bir şahıs şirketi açmanız gerekliydi. Bu kadarla sınırlı mı? Elbette hayır. Bunlarla birlikte aşağıdaki vergi oranlarını ödemeniz gerekliydi:

  • Sermaye şirketleri, kurumlar vergisi olarak yüzde 20 ödüyordu.
  • Şahıs şirketleri, gelir vergisi ödüyordu. Bu rakam kazanılan miktara göre yaklaşık olarak %15-%35 arasındadır.
  • Aynı zamanda şirket üzerinde her faturaya %18 KDV çıkmaktaydı.

Yeni yasayla Google AdSense gelir vergilendirmesi üzerinde bazı değişiklikler yapılmış ve içerik üreticilerin yüzü güldürülmüştür. AdSense vergi 2022 ile artık şirket açma zorunluluğu kalkmış yerine farklı unsurlar eklenmiştir.

2022 Yılında Vergi Ödemeleri Nasıl Oldu? 

2022Yılında Vergi Ödemeleri Nasıl Oldu

AdSense Vergi Ödeme (2022 yılı)

r10.net adsense vergi tartışmalarında pek çok insanın ekran resmi de paylaşması üzerine vergi sistemi değiştirilmiştir. Ancak bu vergi muafiyeti youtube için mi geldi yoksa blog sayfası sahiplerini de kapsıyor mu tam olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla bu işten gelir elde etmek isteyen pek çok kişinin kafası karışmaktadır. AdSense vergi konusunda yeni düzenlemeler ile kafa karışıklığını giderebilirsiniz.

Vergi dairesinden “İstisna belgesi” adı altında bir evrağın alınması ve anlaşmalı bir devlet bankasına teslim edilmesi gereklidir. AdSense yeni vergi düzenlemesi işleminde banka olarak genellikle Ziraat Bankası tercih edilmektedir ve oradaki görevli kişiler kolaylıkla yardımcı olmaktadır. Peki AdSense gelir vergilendirmesi işlemlerinizi yeni yasaya göre nasıl yapacaksınız?

Vergi Ödemeleri Konusunda Yenilikler Nelerdir?

Yeni yasayla Google AdSense gelir vergilendirmesi için online vergi muafiyeti başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Daha sonra alacağınız kod ile tercihen Ziraat Bankasına giderek üzerinize bir banka kartı çıkartmalısınız. AdSense vergi ödeme için bu karta yatacak aylık geliriniz için %15 stopaj kesintisi yani gelir vergisi kesintisi olacaktır. Üzerinize bir bağkur, şirket ve benzeri bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Sadece bankaya ileteceğiniz evraklarda “Ticari bir işlem yapılmayacağına dair” bir belge ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belgeyi internet üzerinden muafiyet belgesi başvurusunda alabilir veya maliyeye giderek gerekli görevlilerden temin edebilirsiniz.

%15 stopaj ödendikten sonra arta kalan parayı yasal bir şekilde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda mali müşavir ile çalışma zorunluluğunuz da ortadan kaldırılmıştır. Yani aylık olarak müşavirlik parasından da böylece kurtulmuş oluyorsunuz. Yıllık geliriniz 650 bin lirayı aşana kadar tüm bu ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Geliriniz bu rakamın üstüne çıkarsa şirket, bağkur ve maliye gibi vergi dilimlerine tekrar dahil olursunuz. Elbette e-ticaret sayfası sahibi iseniz yine bu vergi muafiyetinden yararlanamıyor ve vergi dilimlerine dahil oluyorsunuz.

Bunun yanı sıra kazancınız ne kadar olursa olsun stopaj kesintisi sadece %15 olacaktır. Tam olarak adaletli bir durum olmasa da eski vergi şartlarına göre çok iyi bir sistemdir. Bunun yanı sıra 29 yaşından küçük içerik üreticileri %15’lik stopaj vergisinden de “Genç girişimcilik” yasa itibariyle kurtulmaktadır. Dolayısıyla belirli yıla kadar vergi ödemesi de yapmamaktadırlar.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli