WhatsApp Belge Gönderme

Sıradaki içerik:

WhatsApp Belge Gönderme

e
sv

Zamanda Yolculuk Gerçekleşebilir Mi?

Zamanda Yolculuk

Zamanda yolculuk gerçekleşebilir mi; Albert Einstein’ın geliştirdiği genel görelilik teoreminden itibaren, bilim adamları iki yönlü olamasa bile en azından bir yönlü zaman yolculuğunun mümkün olduğunu ve bununda geçmişe değil geleceğe gidebilmek olduğunun düşünüyorlardı. Ancak karşılaşılan tek ve ciddi bir sorun vardı. Hızlanmak, yeteri kadar hızlanabilmek ve hatta ışık hızını geçebilmektedir. Zamanda yolculuk yapabilmenin tek yoluydu bu. Cisim yeterince hızlanarak ışık hızını geçecek ve enerjini formuna dönüşerek hareketine başlayacak ve böylece zaman içinde rahatlıkla hareket edebilecekti.

Zamanda Yolculuk Gerçekleşebilir Mi?

Zamanda yolculuk gerçekleşebilir mi, yaklaşık son yüz yıldır modern fizikçilerin birçoğu zaman yolculuğu ile ilgili teoriler üretmeye ve karşılaştıkları paradoksları açıklamaya ve çözmeye çalıştılar. İşte bunlarda bazıları;

· Rölativite teorisi

Diğer konulardan farklı olarak, cisim ne kadar hızlı hareket ederse zaman o denli yavaşlar anlamına gelmekte olan teori yüzyılın son çeyreğinde teori olmaktan çıkmış ve ispatlanmış bir bilimsel gerçek haline gelmiştir.

· Zamanın Hızının Değiştiği Yerlerin Varlığı Mümkün Mü?

Zamanda yoluculuk gerçekleşebilir mi, evet teknik ve pratik olarak kesinlikle mümkün. Yaklaşık yıl önce yine Albert Einstein tarafından ortaya atılan teori uzayda ispatını bulmuş durumdadır. Dünyamız çevresindeki uydular bunun en güzel ispatı.

· Uzay Araçların Neden Farklı Özellikli Zaman Sayaçları Var?

Her uzay aracında farklı bir zaman sayacı olmakla beraber milyarda üç gibi düşük bir oranda olsa bile zaman sapması söz konusu. Milyarda üç düşük bir oran gibi gözükse de bu rakam düzeltilmediği takdirde uzay aracının 10km / 24saat lik bir rota sapmasına ve dünyadan uzaklaşmaya neden olur ki sonuçlarını düşünmek bile korkunç.

Zamanda Yolculuk Gerçekleşebilir Mi?

Zamanda Yolculuk Gerçekleşebilir Mi?

· Mesafe ve Zaman Mutlak Değildir

Hareket halindeki bir saat, hareket halinde olmayan bir saatten her zaman daha yavaş çalışmaktadır. Çünkü zaman, cismin hareket hızı ile ilişkilidir. Yani yeterince hızlı bir zaman makinemiz var ise (ki burada kastedilen hız ışık hızıdır) zaman yolculuğu mümkündür.

· Kara Delikler

Kara deliklerin kütle çekim kuvvetleri o kadar yoğun ve büyüktür ki ışığın bile hareketine izin vermeyerek içine çekmektedirler. Bu durum, kara deliğin zamanı yavaşlatıcı bir etkiye sahip olması anlamına geliyor. Yani doğal zaman makinesidir. Eğer kara deliğin yörüngesinde dolanmayı başarabilirsek bundan faydalanmamız mümkün. Ancak etkisi altında kalacağımız radyasyon ve gelgit çekim kuvvetlerine dikkat etmek koşulu ile. Örneğin bir uzay aracı 5 yıl süreyle kara delik etrafında sürekli dönebilmiş olsaydı, uzay aracı dünyaya geri geldiğinde araç mürettebatı diğer insanlara göre 5 yıl genç kalmış olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli